Please reload

Recent Posts

How to buy property in Turkey?

January 27, 2018

1/10
Please reload

Featured Posts

"Bana şuradan 10 metrekare ev verir misin evladım?!"

13/12/2016

Başlıktaki gibi cümleleri duymamıza az kaldı çünkü:

 

Tasarrufları az olan vatandaşın ev sahibi olmasını kolaylaştıracak gayrimenkul sertifikası sistemi başlıyor! 

 

İnşaat sektörünü bankalardan finansal açıdan kurtarması beklenen ve kısıtlı tasarruf imkanı olan vatandaşın da yatırıma yönlenmesini kolaylaştıracak bir uygulama olan gayrimenkul sertifikası sistemi için Borsa İstanbul, Sermaye Piyasası Kurulu ve Merkezi Kayıt Kuruluşu hazırlıklarda son aşamaya geldi.

 

Sistem ilk olarak Başbakanlık Toplu Konut İdaresi'nin (TOKİ) Kayabaşı projesinde başlayacak ve önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde gayrimenkul sertifikası Borsa İstanbul'da halka arz edilecek. Yatırım bankacılığı tarafında ise Vakıf Yatırım'ın konuyla ilgili hazırlıklarını tamamlamış olduğu ve ilk ihracı gerçekleştirecek kurumlardan birisi olabileceği belirtiliyor. 

 

 

Sistemin nasıl işleyeceğini merak konusu:

 

Örneğin, 500 daireli 500 milyon TL yatırımla gerçekleştirilecek inşaat projesini yapan müteahhit projenin belli bir kısmına sertifika çıkaracak ve birer metrekarelik sertifikalar oluşturulacak. Projenin sertifikalara bölünen kısmı Borsa İstanbul'da halka arza edilecek. Vatandaşlar kendi birikimlerine göre gidip borsada bu sertifikalardan satın alabilecek. Proje bittiğinde isteyen yatırımcı yeterli sertifikayı biriktirerek konut sahibi olabilecek, bunun için istediği daireyi bloke ettirebilecek. ve hatta isterse elindeki sertifikaları, normal hisse senetleri gibi, borsada satarak oluşan değer artışından istifade edebilecek. Böylelikle Gayrimenkul sertifikası sistemiyle vatandaşlar küçük birikimleriyle büyük inşaat projelerinin getirilerine ortak olabilecek.

 

Özellikle kurumsal yatırımcıların gayrimenkul sertifikası sistemine yoğun ilgi gösterdiği ancak bireysel yatırımcıların önüne geçilmemesi için ilk ihraçlarda belli sınırlamalar getirileceği belirtiliyor. Kurumsal yatırımcılar için de konut değil ticari (ofis) projelerin sertifikalandırılması sistemi üzerinde duruluyor.

ANAPARA GARANTİSİ VERİLECEK

İhraçta yatırımcıya anapara garantisi ve yıllık getiri de verilecek. Projenin çeşitli nedenlerle tamamlanamaması durumunda dahi yatırımcıya giriş parası ödenebilecek. Ancak sertifika ihraçlarında vatandaşlardan toplanan paraların bir hesapta bloke edileceği, inşaat firmalarına hak ediş modelinde peyderpey verileceği, bu nedenle de projenin tamamlanmaması sorununun ortadan kalkacağı söyleniyor.

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Follow Us
Please reload

Search By Tags
Please reload

Archive
Real Estate Blog