top of page

ÖNEMLİ HABERLER

Kanal İstanbul Projesinin Marmara ve Karadeniz arasındaki rotası açıklandı

Kanal İstanbul Projesi için "en uygun" rota açıklandı. 

Ahmet Arslan (Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı ) Ankara'da yapılan basın toplantısında "Küçükçekmece-Sazlıdere-Durusu koridorunun İstanbul Kanalı için en uygun güzergah olduğunu belirterek, kanalın uzunluğunun toplam 45 kilometre olacağını sözlerine ekledi.

 

Yolun, Küçükçekmece Gölü'nden başlayarak Çatalca ilçesi Durusu köyünde bulunan Terkos Barajı'nın doğusundan ve İstanbul'un Sazlıdere Barajı'ndan geçerek Karadeniz'e ulaşacağını söyledi.

Özellikle Boğaz'dan geçen petrol tankeri trafiğine, nakliye trafiğine rahatlık sağlayacağı düşünülen kanalın günde 160 gemi kapasitesi ile 2023 yılına kadar tamamlanması planlanıyor.

Arslan, projenin tam maliyeti hakkında daha fazla bilgi vermedi; ancak diğer projelere göre "çok daha büyük" olacağını ekledi.
 

Kanal İstanbul Güzergahı

YABANCILAR KDV ÖDEMEYECEK

Maliye Bakanı Naci Ağbal, emlak satışında yabancılar için KDV istisnası başlatıldığını söyledi.

Bakan "inşaat şirketleri yabancı bir gerçek kişiye veya bir şirkete, bir iş yeri veya konut sattığında, KDV'den muaf tutulacak" dedi.

YATIRIM YAPAN, MEVDUAT GETİREN YABANCIYA TÜRK VATANDAŞLIĞI!

Türkiye’de en az 2 milyon dolar yatırım yapan, en az 1 milyon dolarlık gayrimenkul satın alan ya da en az 3 milyon dolarlık mevduat hesabı açan yabancılara Türk vatandaşlığı verilecek.

Türk Vatandaşlığı Kanununun uygulanmasına ilişkin yönetmeliğin Türk vatandaşlarının istisnai olarak kazanılmasını düzenleyen 20’nci maddesinde yapılan değişiklikle, Türkiye’de belirli bir miktarın üzerinde yatırım yapan ve istihdam oluşturan veya mevduat bulunduran yabancılara Türk vatandaşlığı imkanı getirildi. 12/01/2017

turkish citizenship

Türk Vatandaşlığı Kanununun uygulanmasına ilişkin yönetmeliğin Türk vatandaşlarının istisnai olarak kazanılmasını düzenleyen 20’nci maddesinde yapılan değişiklikle, Türkiye’de belirli bir miktarın üzerinde yatırım yapan ve istihdam oluşturan veya mevduat bulunduran yabancılara Türk vatandaşlığı imkanı getirildi.

Buna göre, Türk vatandaşı olmak isteyen yabancılarda aranan istisnai şartlar şöyle:

 

  • En az 2 milyon dolar sabit sermaye yatırımı yapan

  • En az 1 milyon dolarlık taşınmaz satın alan

  • En az 100 kişilik istihdam oluşturan

  • En az 3 milyon dolar mevduatı 3 yıl tutan

  • En az 3 milyon liralık devlet borçlanma araçlarını 3 yıl elinde tutan kişiler Türk vatandaşlığına hak kazanabilecekler.

Faydalanmak için bizi arayabilir veya bize buradan ulaşabilirsiniz.

Canakkale 1915 Bridge

ÇANAKKALE FIRSATLARI SATIŞTA!

Rimall Invest uzman personelinin titizlikle çalışarak temin ettiği Çanakkale'nin fırsat dolu yatırım arsaları satışa çıkmaya başladı. 

Fırsatları takip ederek zamanında yararlanabilmek için bizimle mutlaka iletişimde kalın!

çanakkale'de satılık arsa

SUUDİ ARABİSTAN'DA RIMALL INVEST YATIRIM FIRSATLARI TOPLANTILARI SÜRÜYOR!

Rimall Invest'in sunduğu gayrimenkul yatırım fırsatları Suudi iş adamlarınca kazanca dönüştürülmeye başlandı!

 

Siz de hemen yerinizi alın! 

RIMALL INVEST EN KAZANÇLI YATIRIM FIRSATLARI İLE SUUDİ ARABİSTAN'DA!

بدأت اليوم رحلة العمل التي ستقوم بها Rimall Invest إلى المملكة العربية السعودية، وذلك لعرض فرص الاستثمارات لرجال الأعمال السعوديين.

En kazançlı yatırım fırsatları ile Suudi iş adamlarını buluşturmak için Rimall Invest bugün Suudi Arabistan'a hareket etti!

Yatırım çantasında mega projeler ile bağlantılı olanlar dahil 140'tan fazla yüksek getirili gayrimenkul yatırımı önde gelen Suudi iş adamları ile paylaşılacaktır.  Rimall Invest'in Suudi Arabistan yatırım turu her saati dolu 7 gün sürecektir. 

İSTANBUL MEGA YAPI PROJELERİ ARSA VE EMLAK FİYATLARINI ARTIRIYOR!

Mega projeler ve kentsel dönüşüm İstanbul arsa ve emlak fiyatlarında 1,5 trilyon TL. (500 milyar $) değerine varan artışa sebep oluyor.  

Tamamlanan ve devam eden Kanal İstanbul, 3. hava limanı, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Avrasya Tüneli ve Marmaray gibi mega projeler özellikle gayrimenkul değerlerini son 3 yılda iki katı artırmıştır. 

 

Gayrimenkul uzmanları, İstanbul Boğazı üzerindeki yalılar hariç gayrimenkullerin, mega projelerin ve kentsel dönüşüm projelerinin etkisiyle 2013 yılında 665,6 milyar TL'den 1.139.2 trilyon TL değer kazandığını belirtmektedir. Kentsel dönüşüm ile mevcut 3,1 milyon konuta 200,000 ev ilave edildi. Ancak, sürekli değeri artan mega projeler ve araziler gayrimenkul fiyatlarının yükselmesinde önemli faktörlerdir.

Uzmanlar, mega proje ve kentsel dönüşüm projelerinin gerçekleştirilmesi ve ulaşım imkânlarının artması sayesinde 2013'ten 2016'ya kadar emlak fiyatlarının yüzde 71 yükseldiğini söylüyorlar. Kanal İstanbul'un inşa edilecek olduğu Silivri bölgesindeki gayrimenkul fiyatları, son üç yıl içinde yüzde 91 oranında artmıştır.

Aynı şekilde, Kadıköy'deki emlak fiyatları da kentsel dönüşüm projelerine bağlı olarak aynı dönemde yüzde 92 artmıştır.

 

Yavuz Sultan Selim Köprüsü'ne bağlanan yollar üzerinde bulunan Sultangazi, Başakşehir and Büyükçekmece emlak fiyatları sırasıyla yüzde 73, 88 ve 85 oranında artış göstermiştir. 

 

Maltepe Meydanı inşaatı Maltepe ilçesindeki fiyatların yüzde 96 oranında patlamasına yol açarken Yenikapı Meydanı projesi Fatih gayrimenkul fiyatlarını yüzde 97 oranında artırmıştır. 

Mega projelerin etki alanında bulunan ancak henüz fiyat artışlarından etkilenmemiş özellikle İstanbul ve yakın bölgelerindeki yatırım fırsatları için aşağıdaki bağlantıları kullanarak mutlaka bizimle görüşmenizi tavsiye ediyoruz.

ÇANAKKALE KÖPRÜSÜ​ PROJESİ GÖRÜŞE AÇILDI!

İstanbul’u Çanakkale üzerinden Balıkesir’e bağlayan otoyol projesi görüşe açıldı. Otoyol bölümü 9 milyar 843 milyon liraya, köprüsü ise yaklaşık 15 milyar liraya mal olması beklenen proje için 6.3 milyar metrekare arazi kamulaştırılacak.

Hürriyet'ten Fatma Aksu'nun haberine göre, İstanbul'u Çanakkale üzerinden Balıkesir’e gerilmiş bir yay gibi bağlayacak “Kınalı-Tekirdağ-Çanakkale-Savaştepe Otoyolu” projesi, halkın görüşüne sunulmak üzere askıya çıktı.

Proje, Çanakkale 1915 Köprüsü’nü de kapsıyor ve yap-işlet-devret modeliyle yapılacak. Çanakkale Köprüsü hariç, 324 kilometre olan otoban projesi, 9 milyar 843 milyon liraya mal olacak.

“Çevresel etki değerlendirmesi raporu”, İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu tarafından kabul edilen projeyle ilgili görüş ve öneriler için vatandaşlar İstanbul Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü veya Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na müracaat edilebilecek.

ÇANAKKALE KÖPRÜSÜ​ PROJESİ GÖRÜŞE AÇILDI!

İstanbul’u Çanakkale üzerinden Balıkesir’e bağlayan otoyol projesi görüşe açıldı. Otoyol bölümü 9 milyar 843 milyon liraya, köprüsü ise yaklaşık 15 milyar liraya mal olması beklenen proje için 6.3 milyar metrekare arazi kamulaştırılacak.

Hürriyet'ten Fatma Aksu'nun haberine göre, İstanbul'u Çanakkale üzerinden Balıkesir’e gerilmiş bir yay gibi bağlayacak “Kınalı-Tekirdağ-Çanakkale-Savaştepe Otoyolu” projesi, halkın görüşüne sunulmak üzere askıya çıktı.

Proje, Çanakkale 1915 Köprüsü’nü de kapsıyor ve yap-işlet-devret modeliyle yapılacak. Çanakkale Köprüsü hariç, 324 kilometre olan otoban projesi, 9 milyar 843 milyon liraya mal olacak.

“Çevresel etki değerlendirmesi raporu”, İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu tarafından kabul edilen projeyle ilgili görüş ve öneriler için vatandaşlar İstanbul Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü veya Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na müracaat edilebilecek.

Çanakkale Köprüsü

6.3 milyar metrekare kamulaştırma

Yeni otoyol güzergahının sağında ve solundaki 100’er metrelik alan, koruma bandına alınıp kamulaştırılacak. Askıya çıkan projenin tanıtım dosyasındaki bilgilere göre, 4 milyar 518 milyon metrekarelik tarım alanı, bir milyar 762 milyon metrekarelik ormanlık/çalı/otsu bitki alanı ve 91 milyon metrekarelik mera alanı kamulaştırılacak. Otoyol projesinin geçtiği güzergahlarda gelir artışı sağlayacağı vurgulanan raporun şu kısmı dikkat çekici:
“Bununla birlikte kamulaştırma işlemleri, arazisi kamulaştırılan hak sahiplerinin geçim kaynaklarında değişikliğe, gelir kaynağında kayıplara sebep olabilecek. Dolayısıyla hak sahipleri farklı geçim kaynakları, iş olanaklarına yönlendirilecek.”

1915 Çanakkale Köprüsü'ne geri sayım

Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, dün Habertürk gazetesine yaptığı açıklamada ayak açıklığı 2 bin 23 metre olacak Çanakkale 1915 Köprüsü için de ihale duyurusuna bu ay çıkacaklarını belirtti. Arslan, köprünün 5 milyar dolarlık bir proje olduğunu dile getirerek köprü boyunun 3 bin 869 metre olacağını ve çelik asma köprü tipinde yapılacağını belirtti. Köprünün yap-işlet-devret modeliyle yapılacağını kaydeden Arslan, Korelilerin ve Çinlilerin ilgilendiğini söyledi. Arslan geçtiğimiz ay AA’ya Ocak 2017’de ihale yapılacağını ilk kazmanın 18 Mart 2017’de vurulacağını açıklamıştı. Arslan, projede 31 viyadük, 5 adet tünel, 30 adet köprülü kavşakla 143 alt ve üstgeçit yapacaklarını da söylemişti.18 Mart 2017’de temeli atılacak olan Çanakkale 1915 Köprüsü'nün projedeki gibi olması bekleniyor.

Hangi köyler etkilenecek?

Raporda, İstanbul, Tekirdağ, Çanakkale ve Balıkesir illerini kapsayan yeni otoyol güzergâhından etkilenecek olan köyler de belirtilmiş. Projeden etkilenecek köyler İstanbul sınırından başlamak üzere sırasıyla şöyle: Karaevli, Nusratfakı, Yenice, Ahievren, Ballı, Yülüce, Bolayır, Güneyli, Sındal, Hacıgelen, Hurma, Süle, Navruz, Seyvan, Umurlar, Başkoz, Gündoğdu, Havutbaşı, Çakallar.

YAVUZ SULTAN SELİM KÖPRÜSÜ VE KUZEY ÇEVRE OTOYOLU'NDA COŞKULU AÇILIŞ

Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Çevre Otoyolu 26 Ağustos Cuma günü düzenlenen törenle açıldı. Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nden ilk geçişi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve beraberindekiler Cumhurbaşkanlığı otobüsü ile yaptı.

Açılış törenine, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Başbakan Binali Yıldırım ve eşi Semiha Yıldırım, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, eski Başbakan ve AK Parti Konya Milletvekili Ahmet Davutoğlu, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Maliye Bakanı Naci Ağbal, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez ile çok sayıda davetli katıldı.  

 

Köprünün açılışında Bahreyn Kralı Hamed bin İsa Al Halife, Bosna Hersek Başkanlık Konseyi Başkanı Bakir İzetbegoviç, Makedonya Cumhurbaşkanı Gjorge Ivanov, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Azerbaycan Meclis Başkanı Oktay Asadov, Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, Pakistan Pencap Eyaleti Başbakanı Şahbaz Şerif, Sırbistan Başbakan Yardımcısı Rasim Ljajic, Gürcistan Başbakan Birinci Yardımcısı Dimitri Kumsisihvili, eski Lübnan Başbakanı Suat Hariri'nin de aralarında bulunduğu çok sayıda yabancı konuk da yer aldı. 

 

Törende Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Başbakan Binali Yıldırım, TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül  ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan birer konuşma yaptı. 

 

Köprüden geçişlerin 31 Ağustos akşamına kadar ücretsiz olacağı müjdesini veren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, konuşmasının ardından konukları sahneye davet etti. Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'in yaptırdığı toplu duanın ardından kurdele kesilerek, Rimall Invest yarıtımcılarının yoğun ilgisini çeken Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Çevre Otoyolu hizmete açıldı.

3. HAVAALANI 6 AY ERKEN BİTEBİLİR!

Üçüncü Havalimanı'nın CEO'su Yusuf Akçayoğlu Sabah'tan Seda Tabak'la röportajında, inşaata planlandığı şekilde hızla devam ettiklerini belirterek, "Resmi inşaat tamamlanma süresi Ekim 2018 olsa da biz projeyi ilk çeyrekte tamamlamayı hedefledik. Tüm planlamalarımızı da bu yönde yaptık" dedi.

properties in turkey, investment in turkey, rimall invest, gayrimenkul yatırım, rimallinvest.com, 3. havaalanı, yatırım projeleri

PROJE NE AŞAMADA? TAKVİME UYGUN MU İLERLİYOR?

1 Mayıs itibarıyla yer teslimi yapıldı ve resmi süreç başladı. Birinci fazın ilk aşaması olan iki pist, 90 milyon yolcu kapasiteli terminal ve diğer destek binalarının inşa süreci 42 ayda tamamlanacak. İkinci aşaması ise yer teslimi tarihinden sonra 58 ay içinde tamamlanacak olan 3'üncü pist inşaatı. İstanbul sivil hava taşımacılık sektöründe son yıllarda gerçekleşen hızlı büyüme ve Atatürk ile Sabiha Gökçen Havalimanları'nın kapasite problemleri yaşanıyor. Dolayısıyla 3'üncü Havalimanı'nın resmi inşaat tamamlanma süresi Ekim 2018 olsa da biz projeyi 2018'in ilk çeyreğinde tamamlamayı hedefledik. Tüm planlamalarımızı bu yönde yaptık. Havalimanı revize master planı 22 Haziran 2015 itibarıyla onaylandı. Master plan onayı sonrası inşaat faaliyetlerine hız kazandıracak alt ve üstyapı proje onay süreçleri başladı. Şu anda problemsiz bir şekilde ilerliyor. Ulaştırma Bakanlığı ve DHMİ ile sürekli koordinasyon toplantıları düzenleniyor.

 

BATAKLIK BÖLÜMÜN NE KADARI KURUTULDU?

 

Proje alanında çok yoğun toprak hareketleri söz konusu. Üst yapıların yer alacağı alanlarda, eski maden atıklarından oluşan kalitesiz toprak tamamen kaldırıldı. Aynı şekilde kot olarak yüksek olan sahalarda da hafriyat çalışmaları devam ediyor. Birinci fazda mevcut bataklığın çok büyük bölümünü kaldırdık. Bataklığın temizlendiği bölgelerde iyileştirme ve dolgu çalışmalarımız devam ediyor. İHALELER TAMAMLANDI MI? İnşaatın başlayabilmesini sağlayacak her türlü tasarım ihalemiz tamamlandı ve dizayn firmaları çalışmalarına başladı. Ana taşeron, ekipman gibi ihaleler de büyük ölçekte tamamlandı. Tasarım işleri devam ederken onaylarına paralel olarak sahada inşaatın devam etmesi de sağlandı. 2015 yılı sonuna kadar yapım işi ile ilgili bagaj, köprü, ana enerji merkezi, cephe, çatı, çelik, asansör, yürüyen merdiven, yakıt gibi büyük sistemlerin siparişleri tamamlanacak. CEO Akçayoğlu, İstanbul'un yeni havalimanının açıldığında, uçuş güvenliğinin uluslararası standartlarda en üst seviyede, örnek bir havalimanı olacağını belirterek, "Bu amacın gerçekleşmesi için, şu anda mevcut ve geliştirilmekte olan yeni teknolojileri araştırmanın yanı sıra bilgi ve tecrübe açısından dünyanın dört bir tarafından uzmanlarla irtibatı sürdürüyoruz" dedi. 

3. KÖPRÜDEN HABER VAR!

 

Yatırımcılarımızın yoğun ilgi gösterdiği 3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu projesi kapsamında muhtemel yatırım fırsatlarını değerlendirmek maksadıyla bu bölgede ve etki çevresinde Rimall Invest ekibi olarak ayrıntılı incelemeler yapmış bulunmaktayız. İncelemelerimiz esnasında edindiğimiz güncel bilgileri de sizlerle paylaşmak isteriz.

3. Köprü projesinde iki yakanın otoyol ve tren yoluyla birleşmesine sadece 648 metre kalmıştır. 2013 yılında yapımına başlanan 3 milyar dolar maliyetli 3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu projesi kapsamında hayata geçirilmekte olan 3. Boğaz Köprüsü'nün kulelerine ana taşıyıcı kablonun döşenmesi çalışmaları başlamıştır. Işıklandırma çalışmalarının da tamamlandığı köprü sayesinde İstanbul Boğazı yeni bir inci kolyeye daha kavuştu. Tabliye döşenme işleminin devam ettiği nam-ı diğer Yavuz Sultan Selim köprüsünde iki yakanın otoyol ve tren yoluyla birleşmesine ise sadece 648 metre kaldı. Araç ve trenlerin geçeceği çelik tabliyelerin 29’u yerine yerleştiriliken iki yakanın birleşmesi için 27 tabliye daha imal edildikleri Tuzla ve Altınova tesislerinden köprüye getirilerek ana kablolara monte edilecek. 

yavuz sultan selim köprüsü
bottom of page